Segítő-foglalkozásúaknak

photoSegítőfoglalkozásúak Eredményességi Tréningje

Trénerek:
-Pintér Karolina
-Kálnai Katalin




Szociális munkások, védőnők, családsegítők, jogászok és pszichológusok közös tapasztalata, hogy egy-egy intézkedés kapcsán fölmerülő nézeteltérés, vita több energiát igényel, mint munkánk bármely más része. Ezen a nehéz terepen klienseink képviseletében óhatatlanul szembekerülünk másokkal, olykor magukkal a kliensekkel. A konfliktusok természetes velejárói a mindennapi életnek. Fokozottan igaz ez a segítő foglalkozásúakra. Olyan ütközésekkel számolunk, amiket megelőzni vagy elkerülni úgysem tudunk, legjobb hát, ha megtanuljuk ezeket megfelelő módon kezelni.

Magánéletünkben is gyakorta morfondírozhatunk ekképpen: "Azt kellett volna mondanom, hogy..."; "Már megint nem álltam meg szó nélkül, és tessék, megsértődött..."; "Teljesen félreértettek!"; "Mi lenne, ha egyszer az életben meg tudnám védeni magam, és nem mindig én engednék?!" A Gordon Iskola, mely 1990-től oktatja Magyarországon Thomas Gordon demokratikus kapcsolati modelljét laikus és szakmai csoportoknak, néhány évvel ezelőtt kidolgozta a segítőfoglalkozásúak tréningjét. A program azoknak a mentálhigiénés, szociális vagy egészségügyi hálózatban dolgozó szakembereknek készült, akiknek tartós sikerét leginkább a "kiégés" fenyegeti.

Ennek megelőzéséhez kíván hatékony segítséget nyújtani az általunk kínált kapcsolat- és konfliktuskezelő program, melyben ötvöződnek a kommunikációelméletre és tranzakció-elemzésre épülő tanulási elemek. Saját élmények feldolgozásán keresztül kínál új szemléleti modellt és készségtárat, melynek révén a segítőfoglalkozású szakember

·» Professzionális meghallgatóvá válhat.
·» Saját tűréshatárát felvállalható módon jelezheti.
·» Felismerheti, mikor segít inkább a tanács és mikor a meghallgatás.
·» Képes lesz saját igényeit úgy megfogalmazni, hogy a lehető legkisebb ellenállást váltson ki másokból.
·» Felismeri, milyen pszichológiai játszmába vonja be kliense, és milyen szerepet osztott ki őrá.
·» Megtudhatja, mit tehet és mit nem, ha a kliens nem követi tanácsait, vagy nem tartja be megállapodásukat.
·» Megismerkedik egy olyan közelítéssel, mely sok "agyonunt", "örök klienst" segíthet "felnöveszteni.
·» Megtanulhatja elkerülni a "Segítő, mint Balek" szereposztás kialakulását.

Ezek nélkül a készségek és ismeretek nélkül a segítőfoglalkozású néhány éven belül felölődik, és vagy csalódottan hagyja ott a pályát, vagy olyan önvédő mechanizmusokat kezd alkalmazni, melyeknek a segítő kapcsolat látja kárát. Munkája érzelmi terheivel szemben ugyanis védtelenné válik, s ezért olyan "érzéstelenítést" alkalmaz, mely egész működését lélektelenné teszi.

A Gordon-tréningen elsajátítható készségek révén sokkal sikeresebbé és kevésbé kiszolgáltatottá válhat. Nem az érzelmi megérintődéstől és emberi közelségtől fog félni, hanem képes lesz felismerni klienseinek azokat a gesztusait, akcióit, amelyek az ő "beszippantására" irányulnak, és ezekkel szemben agressziómentesen, de határozottan megvonni a határait.

photo